úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 15:31

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Ned, 27. Jan 2013, 01:20 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
V Posolstve Pán jasne napísal, že použivanie oslovenia "Ty" sa má poskytnúť len vo veľmi výnimočných prípadoch, najlepšie vôbec nie s výnimkou manželstva.

Keď však chodíme do školy v našich školských rokoch bežne sí spolužiaci tykajú a niektoré školské priateľstvá pretrvajú aj do dospelého veku aj keď sa neskôr zistí, že bývalí spolužiaci a kamaráti sú zrazu druhovo aj vyzretím rozdielny. Potom je už neskoro preformovať vzťah na vykanie.
Podľa Pána sme teda nadviazali nitky ktoré nás môžu zdržiavať v našom vzostupe.

Malo by sa zaviesť vykanie medzi školskou mládežou aby nevznikli potom nerovnocenné vzťahy a z toho vyplývajúce nechcené jemnohmotné nitky ?

Má sa vôbec malým deťom tykať ako to robia učiteľky na základnej škole alebo dospelí v bežnom živote ?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Ned, 27. Jan 2013, 06:43 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Dokud je dítě dítětem, je přirozeně chráněno před těmito nitkami. Jakmile se duch v dospívajícím probudí k činnosti, tak je třeba k němu přístup změnit a dospělí by se k němu měli přestat chovat jako k dítěti. K tomu patří i vykání. Když jsem kdysi přešel ze základní školy na střední, tak nám profesoři zásadně od 1. ročníku vykali, takže tento problém jsem měl v malé míře vyřešen. Jiné to je mezi spolužáky. Jediné přirozené řešení vidím v tom, že jakmile člověk dospěje, měl by si jít svou cestou a v nových vztazích již důsledně vykání vyžadovat. Dosavadní vztahy se musí ukázat buď jako stojící na zdravé půdě nebo se musí nechat vyhasnout.

Žijeme však ve světě, kde je pokřiveno v podstatě vše. Navíc si tuto pokřivenost lidstvo vynutilo samo a proto i toto lidstvo musí všechny její zlé důsledky na sobě prožít, dokud nedojde k poznání nebo zničení.

Pokud člověk skutečně usiluje ke Světlu, budou se k němu přirozeně přidružovat lidé, kteří nebudou mít problém vzájemný vztah postavit na zdravou půdu, tedy si vykat. Společenský systém jednotlivec nezmění, avšak vnitřně a ve svém bezprostředním okolí může a musí jít jinou cestou, než jdou milionové davy.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Štv, 21. Nov 2013, 00:17 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
A keď ja druhému odjakživa vykám a on mne tyká, tak mám vtedy právo, či dokonca povinnosť vykanie od druhého tiež požadovať, i keď som mladý a niekto o 20-40 rokov starší by to chápál len ťažko? Napríklad keď som niektorým ľuďom odmietol tykať, tak som z nich mal dojem akoby ma považovali za namysleného... A keď mi odmietnú vykať mám ich začať ignorovať a nerozprávať sa s nimi aj keď ich denne stretávam?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Štv, 21. Nov 2013, 06:40 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Matej.Vrabec píše:
A keď ja druhému odjakživa vykám a on mne tyká, tak mám vtedy právo, či dokonca povinnosť vykanie od druhého tiež požadovať, i keď som mladý a niekto o 20-40 rokov starší by to chápál len ťažko? Napríklad keď som niektorým ľuďom odmietol tykať, tak som z nich mal dojem akoby ma považovali za namysleného... A keď mi odmietnú vykať mám ich začať ignorovať a nerozprávať sa s nimi aj keď ich denne stretávam?
Prostě si jděte svou vlastní cestou. Pokud Vám někdo tyká, tak Vy z toho nemusíte mít žádnou škodu.

Jiná situace je však u člověka, který svým bližním tyká, bez ohledu na to, zda mu oni jeho tykání opětují. Tam platí pravidlo, že ten člověk vždy sestupuje na nižší a tedy temnější úroveň, pokud ten, komu tyká stojí níže. Je-li jeho chování navíc spojeno s nějakým činem, který nemusí být vždy jen hrubohmotného druhu, může na této nižší úrovni zůstat připoután vlákny svého chtění mnohdy i celá desetiletí nebo staletí jen proto, že svévolně překročil hranici stejnorodosti, což jde vždy jen směrem dolů.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Štv, 21. Nov 2013, 11:58 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
V tomto mne vždy zajímalo, jak by to asi mělo být správně u rodičů a dětí.
Měly by děti správně svým rodičům od začátku vykat, jak se to dělalo dříve, a rodiče svým dětem tykat, dokud jsou dětmi, a v období dospívání to potom přeměnit na vykání? Nebo jak se chovat v tomto vztahu?
Zvláště ta druhá věc, že by rodiče svým dětem začli vykat, je dnes téměř nemyslitelná. Podle mě hodně nezdravé připoutanosti je zvláště mezi rodiči a dětmi, jelikož lidé v naprosté většině nechápou, že "jejich" děti nejsou jejich ... ale jsou to naprosto samostatné osobnosti, duchové ... a i "děti" v dospělosti své rodiče berou stále jen jako rodiče a nedokáží přehlédnout celou jejich osobnost jako celek ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Štv, 21. Nov 2013, 12:11 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Tynka píše:
V tomto mne vždy zajímalo, jak by to asi mělo být správně u rodičů a dětí.
Měly by děti správně svým rodičům od začátku vykat, jak se to dělalo dříve, a rodiče svým dětem tykat, dokud jsou dětmi, a v období dospívání to potom přeměnit na vykání? Nebo jak se chovat v tomto vztahu?
Zvláště ta druhá věc, že by rodiče svým dětem začli vykat, je dnes téměř nemyslitelná. Podle mě hodně nezdravé připoutanosti je zvláště mezi rodiči a dětmi, jelikož lidé v naprosté většině nechápou, že "jejich" děti nejsou jejich ... ale jsou to naprosto samostatné osobnosti, duchové ... a i "děti" v dospělosti své rodiče berou stále jen jako rodiče a nedokáží přehlédnout celou jejich osobnost jako celek ...
Díváme-li se na dítě jako na cizího hosta v rodině, tak by bylo vykání v dospělostí z duchovního hlediska asi tím nejpřirozenějším. Ovšem smysl to bude mít až tehdy, když to tak lidé budou skutečně vnitřně vnímat. Kdyby se to nastolilo dnes jen jako vnější forma, tak by z toho plynulo jen málo užitku, protože vnitřně by lidé svým dětem dál tykali skrze rodinná pouta ...

Musí se tedy změnit vnitřní postoj lidí, hlavně pokrevně příbuzných k sobě navzájem. Pak to bude mít smysl. Navíc lidé musí v prožití pochopit nesmyslnost všeho dosavadního a teprve mohou začít žít skutečně nově.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Štv, 21. Nov 2013, 12:22 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Ano, samozřejmě, vždy jde v první řadě o vnitřní stav a přístup, vnější forma by to pak měla jen opisovat. Šlo mi také o to, jestli mé cítění toho, jak by to mělo být správně, je dobré. :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Pon, 25. Nov 2013, 19:04 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
vricman píše:
V Posolstve Pán jasne napísal, že použivanie oslovenia "Ty" sa má poskytnúť len vo veľmi výnimočných prípadoch, najlepšie vôbec nie s výnimkou manželstva.



Z pracovných dôvodov často cestujem a stretávame sa ľudia rovnakého pracovného zamerania počas cestovania, ktoré trvá niekedy až desať hodín. Je zaujímavé - existujú ľudia, a nie je ich málo, ktorí si myslia, že toto ich oprávňuje automaticky k tykaniu. Už sa stalo pravidlom, že som zásadne proti a slušne na túto skutočnosť upozorním. Reakcie sú rôzne. Niekto moju požiadavku rešpektuje. Niekto mi tyká ďalej napriek tomu, že tykanie neopätujem. A niekto mi povie priamo, že aj to je spôsob, ako sa urobiť zaujímavou. A že to vzbudzuje nedôveru... atď. Tá prvá skupina ľudí sú tí, s ktorými si máme nakoniec čo to povedať napriek tomu, že si netykáme. Často ich hlavne zaujíma dôvod môjho postoja. Do druhej skupiny patria tí, ktorí nerešpektujú viac vecí, ktoré patria k slušnej komunikácii medzi ľuďmi. Je to ich voľba, ja ju neovplyvním. Skôr, ako moja cesta skončí, „kamarátstvo“ s nimi sa rozplynie ako dym, ak vôbec stihne vzniknúť. A tí tretí? To sú dotknutí ješiťáci, alebo takí, ktorí sa cítia urazení mojim postojom, alebo nevedia stráviť, že máte tú odvahu vymknúť sa z davu. Nuž - nevedia, čo povedať. A tak ich nenapadne nič iné.
Stojím si za svojim. Ako napísal pán plamen, každý z nás ide svojou cestou.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Pon, 25. Nov 2013, 20:16 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
vricman píše:
V Posolstve Pán jasne napísal, že použivanie oslovenia "Ty" sa má poskytnúť len vo veľmi výnimočných prípadoch, najlepšie vôbec nie s výnimkou manželstva.

Keď však chodíme do školy v našich školských rokoch bežne sí spolužiaci tykajú a niektoré školské priateľstvá pretrvajú aj do dospelého veku aj keď sa neskôr zistí, že bývalí spolužiaci a kamaráti sú zrazu druhovo aj vyzretím rozdielny. Potom je už neskoro preformovať vzťah na vykanie.
Podľa Pána sme teda nadviazali nitky ktoré nás môžu zdržiavať v našom vzostupe.

Malo by sa zaviesť vykanie medzi školskou mládežou aby nevznikli potom nerovnocenné vzťahy a z toho vyplývajúce nechcené jemnohmotné nitky ?

Má sa vôbec malým deťom tykať ako to robia učiteľky na základnej škole alebo dospelí v bežnom živote ?
Ako deviatak na základnej škole som sa dostal k Posolstvu Grálu (1999), tak som odvtedy každému vykal. Preto mňa moji spolužiaci na gymnáziu Terézie Vansovej (2000- 2004) brali ako podivína...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Použivanie oslovenia "Ty"
PoslaťNapísal: Sob, 24. Máj 2014, 18:22 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
Angličtina napríklad však nemá jazykovú formu vykania. Má ale oslovenie menom alebo priezviskom s príslušnou formou pán, pani a podobne a práve túto formu oslovenia priezviskom by mali Angličania používať ako ochranu pred nežiadúcimi jemnohmotnými vláknami, čo sa však žiaľ stáva v Anglicku veľmi zriedka, keďže Angličania radi používajú takmer výlučne oslovenie prvým menom, dokonca celkom automaticky i medzi nadriadenými a podriadenými v zamestnaní.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 49 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.