úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 19:39

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Ned, 25. Máj 2014, 15:46 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Vo spomienkach Otta Ernsta Fritscheho na PÁNA čítame takíto príbeh, ktorý nadväzuje na môj predchádzajúci príspevok:
Citácia:
Pokiaľ viem, bol na Vomperbergu okrem Pána len jediný človek, ktorý myslel a vždy hovoril len pozitívne a síce pán Von der Crone. Príklad, ako mohol Pán pozitívne ovplyvňovať, podáva prípad, v ktorom hral dôležitú úlohu nejaký pán Ernst Laute, ktorý sa stal neskôr nositeľom zlatého kríža a nakoniec učeníkom. Tento Ernst Laute bol zvláštny človek. Vládol mimoriadne dobrým a ostrým rozumom. V spätnom pohľade to vidím snáď príliš osobne, avšak môj dojem bol a je, že všetko, čo povedal a formuloval, bolo síce jasné a logicky premyslené, ale súčasne tvrdé, chladné a bez lásky. - Bolo to v roku 1931 alebo 1932, Abdruschin poveril jedného povolaného, aby napísal pojednanie na tému, ku ktorej už preniesol veľmi dobré myšlienky. Dotyčný nositeľ kríža sa dal s veľkou chuťou do práce. Presvedčený, že jeho práca je veľmi dobrá, dal ju prečítať učeníkovi Ernstovi Lautemu. Ten objavil hneď mnoho štylistických chýb a nedostatkou, i niektoré nezrovnalosti, ktoré by boli na škodu celkovému dojmu a neváhal zľahčiť celú prácu, jizlivou, zničujúcou kritikou. Obeť takej kritiky spadla z oblakov, a ako si môžeme predstaviť, stratila všetku odvahu a bola zúfala. V tej chvíli vstúpil Pán, uvidel napísanú prácu a povedal potešený:
"Výborne, vy už to máte hotové! Smiem sa, prosím, nato pozrieť?"
(Zase príklad, ako bol Pán vo všetkých veciach dokonalo láskavý a zdvorilý.)
Pán pochválil niektoré obzvlášť pekné miesta a vyjadril svoju radosť nad niektorými dobre formulovanými myšlienkami. Pretože autor prišiel pri písaní na niekoľko nových myšlienok, povedal Pán:
"Prosím, urobte mi radosť a napíšte tiež i o tom prácu!"
Muž odišiel šťastný a potešený.
(Len ten, kto zažil osobne vyžarovanie Pánovo, môže posúdiť, aké nevýslovné šťastie a jasavá radosť vychádzali z Pána a silne prenikali ľuďmi, ktorým ochotne pomáhal.)
Keď nositeľ kríža opustil miestnosť, povedal Pán Ernstovi Lautemu s priateľskou výčitkou ( i vo svojich výčitkách bol vždy plný lásky, aby neboril, ale budoval):
"Čudujete sa pán Laute, že som tam mnohé pochválil, tatiaľ čo ste svojou zničujúcou kritikou toho muža ochromil. Verte mi, že i ja som videl miesta, ktoré neboli pekné a boli ešte nedokonalé. Videl som tiež štylistické chyby. Avšak ako môže byť niečo krásne a dokonalé, keď človek nepracuje, keď nebojuje.
(Poznámka: Je to myslené tak, že len človek, ktorý bojuje a zápasí, robí chyby. Len cez chyby ide človek napokon ďalej.)
Teraz pôjde ten pán do toho s novou silou a vytvorí snáď niečo lepšie. Keby bol odišiel od Vás s tým, čo ste povedal, bol by zbavený odvahy a nikdy by sa v tejto veci do niečoho nového nepustil."
Poznámka: Pred domom Grálu je napísané:
"Odvážne vpred je Bohu milé! - Mutig voran, Gott wohlgetan!
(Pán, Pani Mária i slečna Irmingard vždy pripomínali: "Len odvážnemu pomáha Boh".)


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 31 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.