úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Pon, 01. Jún 2020, 08:07

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 17 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Uto, 24. Nov 2009, 18:37 
Offline

Registrovaný: Ned, 12. Júl 2009, 14:12
Príspevky: 36
Prosím, ako to je u nás vlastne s "povinným" očkovaním?
Ktoré môžeme odmietnuť a ktoré zo zákona nie? Existuje vôbec o očkovaní nejaký oficiálny zákon, alebo je to len slovná hračka, ktorú používajú lekári, aby sme im nerobili problémy...?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Str, 25. Nov 2009, 00:46 
Od 1. januára 2009 je platný nový Očkovací kalendár pre poviné pravidelné očkovanie osôb, ktoré dosiahli určitý vek:
4. deň života: tuberkulóza (Konečne zrušené 1.1.2012 :) neočkuje sa )
3.-4. mesiac: záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, žltačka typu B, hemofilová infekcia, pneumokok
5.-6. mesiac: opakuje sa znova
11.-12. mesiac: opakuje sa znova
15. mesiac: osýpky, mums, rubeola
6. rok života: záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna
11. rok života: osýpky, mums, rubeola, tuberkulóza
13. rok života: záškrt, tetanus, detská obrna
Dospelí: záškrt, tetanus: preočkovanie každých 15 rokov

Riziká povinného očkovania:
Každý si želá mať zdravé dieťatko. Aj preto, ale tiež z u nás platiacej zákonnej povinnosti, nechávame naše deti očkovať proti rôznym chorobám, ktoré ich údajne ohrozujú.Vakcíny - cudzorodé látky - zavádzame už od prvých dní života bábätkám priamo do tela, do krvi obchádzajúc obvyklú imunitnú bariéru. Prvé očkovanie sa vykonáva už na 4. deň po narodení - ešte v pôrodnici, ďaľšie nasledujú v 3. mesiaci...

Málokto si pritom uvedomuje, akú enormnú záťaž pre detský organizmus, pre rozvíjajúci sa imunitný a nervový systém, tieto očkovania predstavujú. Na Slovensku ide o 22 očkovaní v prvom 1,5 roku života dieťaťa!

Pravdou totiž je, že očkovanie je vynikajúci "kšeft".Celosvetové očkovacie kampane detí sú enormným zdrojom príjmov pre farmaceutické koncerny.Sú však obrovskou a zbytočnou záťažou pre zdravotnícke systémy jednotlivých štátov. Ale tiež obrovskou záťažou a veľkým zdravotným rizikom pre naše deti. Tohto nesmierneho rizika sa však nebojíme, pretože o ňom nič nevieme.Pritom "poškodenia zdravia našich detí, ktoré im hrozia z očkovania, sú oveľa vyššie ako riziká z hrozby chorôb, proti ktorým sú tieto očkovania namierené".

Najvážnejším neznámym faktom totiž je, že ťažké infekčné choroby, proti ktorým sa očkuje, po druhej svetovej vojne zvyšovaním ekonomicko-sociálno-hygienického štandardu začali ustupovať, a to nezávisle na očkovacích kampaniach.Naopak, očkovanie znemožňuje tieto choroby vykynožiť, pretože neustále rozširuje medzi ľudí vírusy či baktérie, ktoré sú pôvodcami týchto chorôb a stáva sa pôvodcom prepuknutia chorôb, proti ktorým sa očkuje a iných nebezpečných ochorení.

Čo sa týka početnosti výskytu ochorení, proti ktorým sa očkuje (zo štatistík z rokov 1985-95), možno uviesť, že v Nemecku, kde očkovanie nie je povinné, ale zo strany štátu len odporúčané, sa ochorenia na:
- záškrt vyskytujú v počte 1-9 prípadov ročne
- obrnu: 0-6 prípadov/rok
- tetanus: 4-16 prípadov/rok
a úmrtia na choroby v rovnakom období:
- záškrt: 0-3 prípady/rok
- obrna: 3-8 prípadov/rok
- tetanus: 2-6 prípadov/rok
- osýpky: 1-7 prípadov/rok
- čierny kašeľ: 0-8 prípadov/rok
Ide teda o zanedbateľné počty ochorení, respektívne úmrtí. Navyše, s veľkou pravdepodobnosťou išlo vo všetkých prípadoch o osoby zaočkované proti predmetným chorobám. Ďaľším neznámym a zamlčovacím faktom totiž je, že účinnosť očkovaní vôbec nie je preukázaná. Ak aj očkovanie poskytuje imunitu, tak len krátkodobú. Preverenie účinnosti očkovaní však dnes, keď už dané choroby takmer vymizli a takmer nie je možné sa nimi infikovať, je nerealizovateľné.

Čitateľ musí vedieť, že mnohokrát na otázku, aký veľký je ochranný efekt očkovania a ako dlho pretrváva, nejestvuje spoľahlivá odpoveď.
Napríklad pri epidémii mumsu v švajčiarskom meste Altstätten v roku 1992/93 zo zaočkovaných detí ochorelo 33%, z nezaočkovaných 26% a z detí zaočkovaných dvakrát (ako sa očkuje aj u nás) ochoreli všetky (100%).

Okrem veľmi vážnych prípadov postihnutia po očkovaní s poškodením mozgu, duševnými poruchami, epilepsiou, ochrnutím alebo inými vážnymi nevyliečiteľnými poškodeniami, musia jestvovať aj medzistupne - ľahšie poškodenia. Napríklad takmer po všetkých očkovaniach môžu vzniknúť poruchy sluchu. Francúzsky lekár Calmer považuje očkovanie za dôvod neskoršie sa prejavujúcich poškodení psychického stavu a charakteru. Očkovanie charakterovo poškodilo celú generáciu. Očkovanie ovplyvňuje správanie, pričom jeho dôsledkom sú neistí, uzatvorení ľudia, bez záujmu o zmysluplné veci, prejavuje sa u nich strach. Pozorujú sa poruchy správania: nemotivovaná agresivita, heperaktívne, nekontrolované správanie, poruchy koncentrácie, znížené alebo chýbajúce prahy zábran.

Očkovania nadmieru zaťažujú citlivý imunitný systém novoredenca. Očkovania nie sú tréningom imunity, ale dôvodom pre úplne rozvrátený imunitný systém. Inak je tomu v prirodzenom prekonaní detských chorôb: Prekonané osýpky, mums, ružienka poskytujú celoživotnú imunitu.Po osýpkach sa zlepšuje stav chronických alergických ochorení, ako ekzémy alebo astma. Ochorenie na detské choroby je súčasťou prirodzeného ekosystému, buduje imunitu, aktivuje celý imunitný systém. Neprekonanie chorôb môže spôsobiť nebezpečné oslabenie obranyschopnosti organizmu.

V USA po 20-ročnej očkovacej kampani proti osýpkam znovu prepukla epidémia osýpok, pričom zaočkovaní a nezaočkovaní ochoreli v rovnakej miere. Žiadna zo štatistických kriviek výskytu chorôb a úmrtí na ne nepreukazuje, že by bol človek očkovaním ochránený proti chorobe.

Dôležitou informáciou je tiež fakt, že v rôznych krajinách platia rôzne legislatívne predpisy pre očkovanie detí. Zatiaľ čo u nás je očkovanie povinné, vo väčšine pôvodných členských štátov EÚ (okrem Talianska) je očkovanie odporúčané - teda nepovinné. V Japonsku sa napríklad očkovanie povoľuje až po 2. roku života. Do 2. roku života sa totiž vyvíja nervová sústava a v tomto veku ešte nie je vybudovaný iminitný systém dieťaťa. Pritom väčšina vakcín zasahuje nervový systém a môže negatívne ovplyvniť jeho vývin. Faktom však je, že poškodenia mozgu spôsobené očkovaním do 3. roku nezanechávajú patologicko-anatomické stopy, ale len nepreukázateľné symtómy ochorenia mozgu. Vyvstáva otázka, či práve preto sa neočkuje tak skoro, aby prípadné poškodenia nezanechali dôkazné stopy. Pretože argument takého skorého očkovania, ktorý sa používal pred pol storočím, že deti do 2. roku lepšie znášajú očkovania, je dnes lekárskou vedou už prekonaný. Dnes sa už vie, že v tomto veku nie sú poškodenia očkovaním menej časté, sú len ťažko rozpoznateľné.

Prečo je očkovanie povinné a kde zostala sloboda voľby? V preambule Ústavy Slovenskej republiky sa spomína úsilie "o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity". V ostrom rozpore s týmto základným zákonom Slovenskej republiky však tomu istému občanovi, ktorému bola prejavená taká veľká dôvera, spomínaný zákon a príslušné súvisiace vyhlášky nariaďujú povinnosť podrobiť sa medicínskym zákrokom, ktoré majú slúžiť na zvýšenie ochrany jeho vlastného zdravia. Na Slovensku existuje povinné očkovanie osôb proti vybratým chorobám, najmä sa týka detí, ktoré dovŕšili určitý vek a tiež osôb pôsobiacich v určitých povolaniach. Nariadenie určujúce u zdravých ľudí povinnosť slepo sa podrobiť akémukoľvek medicínskemu zákroku tvrdo potláča jedno z najzákladnejších práv človeka - slobodu voľby. Odporuje to princípom demokratického štátu a predstavuje črtu systému totalitárneho, kde je všetko podstatné určované direktívne. Táto direktíva navodzuje, že štát je vlastníkom vášho fyzického tela.

Kto ponesie zodpovednosť v prípade, keď nútené podanie vakcíny pacientovi poškodí zdravie alebo ho dokonca usmrtí? Kto sa s čistým svedomím pozrie do očí rodičom dieťaťa, ktoré následkom očkovania utrpelo škodu?
Zodpovední ľudia vo viacerých vyspelých krajínách si tieto skutočnosti uvedomujú a svojich občanov do očkovania nenútia.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Str, 25. Nov 2009, 12:40 
Offline

Registrovaný: Ned, 12. Júl 2009, 14:12
Príspevky: 36
Aké sankcie mi hrozia, ak odmietnem nechať svoje deti zaočkovať? Syn má 15 rokov, tam hrozí preočkovanie proti tetanu, dcérka má 9 a tam nás čaká v 11. roku osýpky, mums, rubeola, tuberkulóza a v 13. roku záškrt, tetanus, detská obrna. Ja mám tetanus tiež prepadnutý, a nehodlám si hi obnoviť.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Str, 25. Nov 2009, 15:01 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Každý chce naše dobro... nedajme si ho zobrať!
Ja sa určite očkovať nedám, podobne ako mnohí iní. A ak nás bude veľa, musí byť zákon o "povinnom" očkovaní zmenený. Keď to nie je povinné v iných štátoch, prečo by to malo byť povinné u nás? Je načase, aby sa prestalo devastovať zdravie a vitalita ľudí vstrekovaním jedov do tela, preto že niekto chce zarábať na chorobách ľudí. Potom tu máme iba veľa zbytočných chorôb a ľudia sú ako malátny. Okrem toho vakcíny nechránia proti ochoreniam, ako sa to tvrdí. Je nepochopiteľné, prečo sa stále očkuje proti chorobám, ktoré podľa tvrdenia tých, ktorí očkovanie podporujú, už neexistujú. História vakcinácie


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Str, 25. Nov 2009, 23:33 
Jupitera,
zaujímali Vás sankcie, aké by Vás mohli postihnúť v prípade, ak nedáte svoje dieťa zaočkovať. Ak sa Úrad verejného zdravotníctva dozvie skutočnosť, že Ste odmietli povinné očkovanie, začne proti vám konanie o priestupku na úseku zdravotníctva podľa § 56 ods. 1 písm. a)zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane a rozvoji verejného zdravia. Svojím konaním ste totiž nesplnili povinnosť ustanovenú alebo uloženú na predchádzanie vzniku a šírenia infekčných ochorení. Za to možno uložiť pokutu až do súhrnnej výšky 331 eur. Pokutu môže ÚVZ uložiť kažkému rodičovi zvlášť, čo umožňuje zákon o rodine, pretože obaja rodičia majú každý sám za seba rodičovskú zodpovednosť. Je pochopiteľne vecou aplikačnej praxe zákona, či ÚVZ pristúpi k sankcionovaniu len jedného rodiča alebo oboch, preto určite nie je vhodné na takýto postup príslušný orgán zvlášť upozorňovať.

Na stránkach: http://www.ockovanie.org/odmietnutie-po ... vania.html : nájdete podrobný manuál najmä pre rodičov, čo robiť v prípade, ak odmietnete povinné očkovanie. Dokument Vám pomôže zorientovať sa v právnej stránke odmietnutia povinného očkovania.

"Tento manuál slúži rodičom, ktorí z rôznych dôvodov odmietajú niektoré očkovania alebo očkovanie ako také. Stručne vás zoznámi s postupom, ktorý vás čaká pri presadzovaní svojich práv a načrtne vám niektoré aspekty odmietnutia očkovania.
Či už sa rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu vybrať z povinného očkovacieho kalendára len niektoré alebo neočkovať svoje dieťa vôbec, môžete využiť niekoľko ciest. Okrem extrémnych možností, ako napríklad odsťahovanie sa do zahraničia alebo nezaregistrovanie svojho dieťaťa u pediatra, je možné využiť rôzne právne postupy alebo zákonné výnimky.
Môžete sa situácii postaviť čelom a nechať sa svojím pediatrom nahlásiť na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Je to riešenie náročné, ale snáď jediné, ktoré môže viesť k zmene zákona - tzn. dobre vedená kauza, dotiahnutá do víťazného rozsudku, ktorý možno vydá až Ústavný súd alebo Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu."

Len okrajovo spomeniem jeden príklad, môžete sa odvolať v určitých prípadoch na Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, čo je predpis nadradený národným právnym predpisom. Vaše právo na základe Dohovoru možno nepochybne uplatniť pri odmietnutí povinného očkovania proti tetanu (nie je prenosný) a TBC ("...detské formy tuberkulózy nie sú prenosné..."). V týchto prípadoch totiž nejde o infekčné ochorenia alebo choroby prenosné v detskom kolektíve a neočkovanie nemôže viesť k šíreniu týchto chorôb a teda ani k ohrozeniu verejného zdravia.Príslušné autority sa teda nemôžu odvolávať na článok 26 Dohovoru, a očkovanie proti tetanu a TBC je možné v plno rozsahu na základe článku 5 Dohovoru odmietnuť bez toho, aby bolo možné za takéto odmietnutie uložiť postih. Ak je vakcína proti tetanu v jednej očkovacej dávke spolu s inými vakcínami proti chorobám, ktoré sú podľa všeobecnej mienky lekárov infekčné, potom to nie je váš problém. Je to problém štátu, resp. orgánov ochrany verejného zdravia, aby vám boli schopní ponúknuť takú očkovaciu látku, ktorá zložku tetanu neobsahuje.

Oceňujem, že Vám táto problematika nie je ľahostajná a verím, že sa Vám podarí aj na základe manuálu, na vyššie uvedenej stánke, nájsť všetky odpovede. Aj v tomto prípade, musím povedať našťastie, sa dá zákon o povinnom očkovaní istým spôsobom obísť, lebo to koniec-koncov umožňuje, no je to trošku zdĺhavá cesta. Ideálne by bolo, keby bolo očkovanie zákonom iba odporúčané, ako je to v mnohých krajinách západnej Európy.
Určite pomôže aj "tlak zdola", nás občanov, alebo rodičov, ako to bolo aj v iných štátoch, aj vďaka tomu majú zákon o očkovaní taký, aký majú.
Tak Vám prajem veľa šťastia :)


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Štv, 26. Nov 2009, 12:13 
Offline

Registrovaný: Ned, 12. Júl 2009, 14:12
Príspevky: 36
Milá Dominika, veľmi pekne vám ďakujem za rozsiahlu odpoveď a taktiež za všetky cenné informácie.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Očkovanie áno, či nie?
PoslaťNapísal: Pon, 07. Dec 2009, 18:45 
Offline

Registrovaný: Štv, 07. Máj 2009, 17:18
Príspevky: 5
dobra stranka ktora sa zaobera tymito temami a celkovo zdravim je http://www.badatel.sk


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 17 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.