úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 18:40

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Str, 16. Máj 2012, 10:12 
Modlitby: Abdrushin-Katolícka Cirkev.
Môžem sa spýtať aký je rozdiel medzi modlitbami od Katolíckej Cirkvi, ktoré sú iba ich dogmy a od Abdrushina?
Príklad: Ranná modlitba
Abdrushin:
Tobě náležím, Pane!
Můj život má být jen díkem Tobě.
Ó, přijmi milostivě toto mé chtění
a daruj mi k tomu také pro tento den pomoc Tvé síly!
Amen
Katolícka Cirkev
Klaniam sa ti, môj Bože a milujem ťa celým srdcom. Ďakujem ti, že si m stvoril a urobil kresťanom a že si ma túto noc zachoval v zdraví a v milosti. Obetujem ti všetky svoje myšlienky, slová a skutky v tomto novom dni. Daj aby boli na tvoju česť a slávu a mne na spásu. Chráň má od hriechu a od všetkého zla. Tvoja milosť nech je vždy so mnou a s mojimi drahými. Amen

Obidve modlitby sa odporúčajú naučiť naspamäť a každé ráno sa ich nezabudnúť ,,pomodliť“. Aký je teda rozdiel medzi modlitbami od náboženstiev a od samotného Abdrushina? Nie sú Abdrushinove modlitby tiež iba dogmami?


Hore
  
 
PoslaťNapísal: Štv, 17. Máj 2012, 20:43 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
martinka.svit píše:
... aký je rozdiel medzi modlitbami od Katolíckej Cirkvi, ktoré sú iba ich dogmy a od Abdrushina? Príklad: Ranná modlitba
Modlitba je vecou citu, nie slov. Keď je precítená a úprimná, je úplne jedno, ktorú modlitbu sa budete modliť, alebo či to bude modlitba vlastnými slovami alebo dokonca modlitba bez slov. Ak však v modlitbe chýba vrúcnosť a záchvev srdca, je iba prázdnymi slovami a nemá skoro žiadny význam.

Medzi dvomi modlitbami, ktoré uvádzate, nie je veľký rozdiel a určite by som tú katolícku nenazval dogmou. Dogmy sú niečo úplne iné. Predsa však medzi týmito dvomi modlitbami rozdiel je.

Ranná modlitba od Abdrushina je kratšia, čo je lepšie, lebo menej slov ponecháva viacej priestoru citu. Dá sa aj ľahko zapamätať bez nutnosti sa ju učiť naspamäť ako básničku. Veľa slov má nevýhodu, lebo vedie často k bezmyšlienkovitému (nevedomému) omielaniu modlitby.

V katolíckej modlitbe, keď už sa teda pýtate, je niekoľko vecí, ktoré sa mi nezdajú byť správne. Spomeniem však iba jednu:
Citácia:
„Obetujem ti všetky svoje myšlienky, slová a skutky v tomto novom dni“.
Na tomto mi vadí, že je to iba predstieranie, že to človek všetko obetuje. V skutočnosti ale myslí na Božie veci iba počas modlitby či návštevy kostola, i to mu ešte myšlienky utekajú kade tade... Nechcem tým povedať, že by mal človek neustále myslieť iba na Boha, i keď by mal podľa správnosti všetko v svojom živote robiť tak, aby to bolo duchu prospešné a Bohu milé. Vadí mi však to, že také niečo človek v modlitbe sľubuje, i keď je vopred jasné, že to nesplní.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pon, 29. Apr 2013, 21:26 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Modlitba v katolíckej cirkvi, nie je dogma. Dogma je ľudským rozumom vytvorené tvrdenie, ktoré náboženská inštitúcia vydáva za neomylnú Pravdu a vyžaduje súhlas rozumu s daným tvrdením. Dogiem v katolíckej cirkvi je 424.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pon, 29. Apr 2013, 21:31 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Najkrajšia modlitba je modlitba ľudského srdca. Ja sa modlím miliónkrát za deň vo svojom srdci.
No teraz k veci. Keď sa pomodlite Tvoj som Pane..., len zo zvyku, lebo to dal Abdrushin, je rovnakým prestúpením druhého prikázania, ako keby ste sa pomodlili katolícku modlitbu zo zvyku, len preto, lebo to dala katolícka cirkev. Preto je najlepšie sa modliť vlastnú modlitbu. To je modlitba, ktorú sa najčastejšie modlím.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv, 05. Nov 2015, 16:14 
Offline

Registrovaný: Štv, 05. Nov 2015, 15:53
Príspevky: 1
Modlitba nikdy dogmou nebola a v súčasnosti Katolícka cirkev už toľko nelipne ani na tých svojich skutočných dogmách, hlavne od 2. vatikánskeho koncilu sa začala liberalizovať a považovať všeličo za prijateľné a možné. Pápež Ján Pavol II. pobozkal Korán... (A Cirkev tohto pápeža vyhlásila už aj za svätého) Tiež je veľká snaha o zblíženie sa s protestantmi, takže aj vďaka tomu svoj postoj vo všeličom cirkev zmiernila.

Cirkev by som dnes už rozhodne nevnímal ako nejakú dogmatickú, sú to skôr len niektorí jednotlivci v cirkvi, čo sú ešte silne dogmatickí ;-)


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 32 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.