úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Pia, 29. Mar 2024, 00:35

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: (Ne)dostatočná modlitba
PoslaťNapísal: Str, 23. Okt 2013, 09:00 
Dobrý deň.
Chcela by som sa podeliť o svoju skúsenosť s modlitbou. Neviem čo presne očakávam od myšlienok, ktoré sa snažím smerovať k Bohu. Ale niekedy (hlavne pred spaním) „viem“ že je pre mňa najlepšie „pomodliť sa“ Žiaľ nedokážem v hlave sama sformulovať nijakých pár rozumných viet, ktoré by mi odkrývali čo presne „chcem“ od modlitby. Od srdca je vyjadrený len úmysel. Odrecitujem „Otčenáš“ a nastáva bezmocnosť.
Chcela by som sa modliť viac ale nedokážem modlitbu sformulovať vlastnými slovami ani v myšlienkach :cry: a dookola odrecitovávať ,,Otčenáš“ mi pripadá ako niečo dogmatické, čomu sa chcem vyhnúť.
Preto Vás prosím o radu pri Modlitbe

Vopred ďakujem za všetky vaše príspevky


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: ,,Nedostatočná" modlitba
PoslaťNapísal: Str, 23. Okt 2013, 20:21 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Slova nejsou důležitá, nejdůležitější je cit. :) Proto je dokonce lepší, pokud se někdo "umí modlit" beze slov, protože cit se do slov vtěsnat nedá, ty ho vždy nějak zužují.
A není to tak složité, jak se může zdát. Pro mne je modlitbou spousta možných pohnutí. Když něco pozorujete a najednou si např. uvědomíte velikost toho, je to vlastně modlitba. Stejně jako když prožíváte štěstí, čistou radost ze života - je to modlitba. Samozřejmě i v hluboké bolesti právě tím citem, co se v člověku vzedme, vznikají ohromně silné modlitby.

Ale pokud chcete používat slova a pronést je takto v tichu, před usnutím apod., já bych byla za co největší jednoduchost. :) Protože složitost o tom nutí moc přemýšlet a to rozptyluje.
Mně např. stačí:

Děkuji Ti, Pane ...

Vzedme se ve mě s tím TAK veliký cit, snad ten nejhlubší a největší. Tato tři slova mě napadla při tom, když jsem si říkala, jak odpovědět na Vaši otázku. A vystupovaly mi slzy do očí a i teď ...

Jednoduchost úplně stačí. Nejdůležitější je cit, který do toho dáváte.

A hlavně se nebojte. :) Strach, že se nemodlíte správně, je tím, co modlitbu zablokuje nejspíše.
Nemusíte říkat žádná slova nebo klidně jednoduchá, krátká ... Nebo jak chcete. Jak to odpovídá Vaší přirozenosti. ;)

Tak to vnímám já.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ,,Nedostatočná" modlitba
PoslaťNapísal: Str, 23. Okt 2013, 20:45 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Nebo např. můžete složit krátkou báseň o několika verších, do které vložíte svou Lásku k Bohu.
Nemusí se rýmovat ani nic podobného. Je to Vaše modlitba a vzdání díku. Žádný "úkol", který bude někdo přehodnocovat.
Potom vždy, když si ji přečtete nebo řeknete, připomenete si a znovu ve Vás vyvstane cit lásky k Bohu ... a bude to velmi cenné, bude to skutečně Váš živý cit.

To je jen další nápad a možnost. :)

A důležitá věc k tomu - modlitba nemusí být za něco konkrétního. Nejkrásnější modlitba je pro mě čistá radost ze života. Že smím být, uvědomovat si, poznávat ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ,,Nedostatočná" modlitba
PoslaťNapísal: Štv, 24. Okt 2013, 08:12 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Tynka píše:
Slova nejsou důležitá, nejdůležitější je cit. :) Proto je dokonce lepší, pokud se někdo "umí modlit" beze slov, protože cit se do slov vtěsnat nedá, ty ho vždy nějak zužují.
Tím jste myslím vystihla jádro věci. Čistým citem beze slov to musí začínat, tedy všeobsáhlým chtěním k dobru. Čím silnější je pak tento cit, tím více to pak člověka nutí, aby ho i uskutečnil v činu. A to nejen v mluvení nebo dokonce v prázdném žvanění a blábolení někde na internetu, ale v konkrétních činech, ze kterých mají druzí i on sám užitek.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 21 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.