úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 11:38

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 2 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Ako si rozumiet so starými ludmi
PoslaťNapísal: Uto, 11. Máj 2010, 10:37 
Milí prijatia.
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Moja babička bude mať za chvíľu 80 rokov. Čo má veľmi teší. :) Hlavne keď vidím aká je ešte stále vitálna, okrem očí nemá žiadny väčší zdravotný problém a čo je najdôležitejšie je ešte stále úplne sebestačná. Horšie je to žiaľ s jej chápaním a správaním sa k ostatným členom rodiny a s tým, že v poslednú dobu mám pocit ako by sa jej žiť už ani nechcelo. Možno moje správanie doma tak nevyzerá ale veľmi ju mám rada, preto sa na vás obraciam s prosbou. Možno práve vy mi poradíte ako sa k babičke správať aby ona aj ja sme mali s našej vzájomnej prítomnosti úprimnú radosť a ako je prinavrátiť chuť do života.
Babičke všetko vadí, chce každého iba poučovať a inú ako svoju pravdu si nechce pripustiť . To je najväčší problém, ktorý je v našom vzťahu. Lebo mne občas prasknú nervy a potom je to ešte horšie. Príde ku mne domov a vždy niečo potrebuje. Na tom by nebolo nič zlé, urobila pre mňa v živote veľa a pre mňa je česť jej to aspoň trochu platiť, ale ona to chce hneď a ani minútu nechce počkať kým si dorobím to čo mám práve rozrobené ale to by mi až ak nevadilo. Najhoršie na to je to, že mi potom ako jej tu láskavosť urobím jej začne všetko vadiť. :( napríklad že počítač je zapnutý lebo ona v ňom vidí diabla... Alebo mi aspoň rozprávať ako všetko zlé robím. napríklad si neviem umyť podľa nej vlasy, neviem sedieť na stoličke, mám škaredé písmo a dokonca si aj vymýšľa že mám milencov, že nedokážem ušetriť ani cent, mám neporiadok v byte(a pritom jej občas ja chodím pomáhať v byte, keď niečo väčšie robí)... A najhoršie na to je to, že mi to všetko zopakuje minimálne 20 krát. Ja keď už mi to začne rozprávať 10 krát tak jednoducho vybuchnem, hlavne ak mám ešte povinnosti a nemôžem sa na o pri nej sústrediť. Vtedy počúvam ako ona za chvíľu zomrie. Všetkých považuje za malé 5 ročné deti. napríklad Idem k doktorovi a počúvam hodinu ako má moja návšteva u neho presne vyzerať a pritom k doktorovi chodím o 15 rokov sama. A keď jej v niečom niekto neurobí po vôli tak je urazená aj keď ide o banalitu či pôjdeme domov po ľavej strane chodníka alebo pravej. Ja viem že ona to myslí dobre ale už mám vlastný život a niektoré veci si chcem urobiť po svojom. Je lakomá to je fakt, lebo nemá zapnutú chladničku( všetko ide k nám do chladničky), šetrí na jedle aj tým že vôbec neje.. ale rodine dá všetko. Neviem ako ďalej. Nie som ochotná to ďalej znášať lebo mám už svoj vek. Skúšala som sa s ňou o tom normálne porozprávať aspoň 100 krát ale vždy to prešlo to tej istej témy aká som zlá a nemožná. Prajem si aby babička prežila svoje možno posledné roky šťastne a radostne s rodinou ale zároveň nechcem strácať čas tým, že si život nemôžem zariadiť už teraz podľa seba ale podľa nej. Preto sa na vás obraciam s prosbou. Kto má skúsenosti so starými ľuďmi nech mi prosím poradí. Vo pred ďakujem.


Hore
  
 
PoslaťNapísal: Uto, 11. Máj 2010, 20:25 
Každý človek je individuálny, či už ide o staršieho človeka, alebo nie. Dôležitá je aj komunikácia, no postoje a gestá naznačia viac ako samotné slová, i keď sú dobre volené.
Ak si nabudúce všimnete neprimerané správanie vašej babičky, uvedomujte si to, no
nereagujte. Nečakajte, pokým si uvedomí, že jej chovanie je neprimerané, môže sa stať, že by ste čakali donekonečna. Rozhodne sa nesnažte obviňovať jedna druhú. Niekedy je vhodné upozorniť ju
na jej chovanie, aj bez toho, že by ste ju odsudzovala alebo obviňovala. Svojím kľudným a vyrovnaným postojom vytvoríte láskyplný priestor, ktorý vám obom umožní byť tým, čím ste. Nezaujato ju počúvajte, dajte jej priestor, aby sa mohla vyjadriť, všetko to robte vedome, s úplnou pozornosťou. Váš kľud sa určitým spôsobom prenesie aj na ňu, jej „reakcie“ budú čoraz zriedkavejšie, no nečakajte, že sa to zmení zo dňa na deň. Určite pocíti váš kľud a tým sa začne aj ona sama meniť.
Buďte ako „hlboký oceán“, pod hladinou ktorého je všetko kľudné. Rôzne životné situácie sú hladinou, niekedy nekľudné, inokedy zase pokojné. Ale pod povrchom je oceán vždy kľudný. Vy ste spojenie so svojou vlastnou hĺbkou, ste nielen hladinou, ale celým oceánom, a ten je vždy v úplnou kľude. Uvedomujte si myseľ a telo druhých ako stenu, za ktorou sa ukrýva ich skutočná podstata.


Hore
  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 2 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 20 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.