úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Uto, 19. Mar 2024, 09:16

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Ned, 28. Sep 2008, 01:15 
Offline

Registrovaný: Sob, 27. Sep 2008, 21:49
Príspevky: 5
Každý z nás si už od detstva nosí v sebe určitý obraz podnietený vnímaním tohto sveta. Tento obraz pozostáva z toho čo človek pozoruje a vníma vlastným prežívaním, ale taktiež z toho čo si osvojil vďaka učeniu a prostrediu v ktorom vyrastal. Človek je týmto všetkým ovplyvňovaný a tým si vytvára určitý obraz sveta, ktorý potom zastáva ako pravdu. Žije akoby v bubline, v tom svojom malom svete, odkiaľ pozoruje dianie, konfrontuje ho zo svojím vlastným obrazom sveta a posudzuje. Smerodatnou mu v tom však nie je univerzálna Pravda o ktorú sa opiera celý vesmír a ktorú by mal hľadať, ale zase len jeho učením a pozorovaním vytvorený svet.
Vezmime si jeden príklad. Ak napríklad Afgánskemu chlapcovi od malička opakujú že jeho poslaním je vraždiť kresťanov, pretože tým slúži Alahovi, vtlačia mu do jeho myslenia obraz, ktorý sa mu stane vlastným i keď nie je pravdivý. Preňho je však tento obraz rovnako pravdivý ako pre nás ten náš, ktorý zastávame my, v našom svete mamonárstva, materializmu, či iných výplodov spoločnosti. Ak by však ten istý chlapec vyrastal od narodenia dajme tomu v Budhistickom chráme, kde by ho učili ako je nesmierne dôležité vážiť si života, bol by jeho pohľad na svet podstatne iný. Určujúce pre naše obrazné ponímanie sveta sú teda mnohé aspekty, prinášajúce nám naše umiestnenie na tej či onej časti zeme, ako sú napríklad : kultúra, zvyky, rodina, škola, cirkev, alebo naša krátkozraká, vlastná múdrosť.
A čo duchovná samostatnosť, hľadanie vnútornej slobody, či univerzálnej, skutočnej Pravdy? Ľudia za tú svoju pravdu bojujú, všemožne ju bránia, dokonca sa vraždia a prenasledujú a pritom....
Prispôsobujeme sa tejto chladnej mašinérii a ani si neuvedomujeme, že sme sa stali otrokmi tejto doby. Sme ako figúrky, ktoré sa hýbu tak, ako zatiahnú za špagát iní, ktorým to z nejakého dôvodu vyhovuje. Je až zarážajúce ako slepo dnes ľudia prijímajú mnohé učenia či teórie bez toho, že by živo zvažovali ich obsah. Dajú sa zlákať pohodlnosťou, ktorá im predkladá hotové názory namiesto toho, aby prísne zvažovali všetko čo sa im ponúka. Skutočný, pravdivý obraz tohto sveta si však musí každý človek poskladať sám, vlastným úsilím, hľadaním Pravdy, prísnym zvažovaním, skúmaním a prežívaním s bdelými zmyslami.
Pán Lucien Siffrid, autor veľmi zaujímavých publikácií, napísal vo svojej úvahe nazvanej „Musím mať pravdu!“ okrem iného: „Všimnite si veľmi rozšíreného spôsobu komunikácie medzi ľuďmi. Nezáleží im na objektívnej pravde, ale v prvom rade zdôrazňujú svoj vlastný názor, svoju vlastnú skúsenosť. Často sa dostávame do situácií kde nejde o službu Pravde ale len o ukojenie vlastnej namyslenosti. Všimnite si podstaty väčšiny sporov a debát, ktoré toľko zaujímajú myseľ vedeckých a kultúrnych pracovníkov i kritikov. Každému ide o dokázanie toho, že on má pravdu a nie jeho protivník. A toto pretekanie sa je veľmi vžitý zvyk, ktorý prenikol tak hlboko do mäsa a krvi, že celé myslenie, reč i jednanie ľudí je tím prestúpené. Politika, hospodárstvo, umenie, veda, priateľstvo, rodinný život i manželstvo sú týmto pretekaním sa otrávené. Snaha dokázať, že ja mám pravdu, je príznakom veľkej namyslenosti a sebectva, lebo týmto ľuďom nejde v skutočnosti o pravdu, ale o dôkaz, že „na moje slová došlo“. Nesnažíme sa v sebe prekonať túto namyslenosť, aby sme v mlčaní prekonali seba a svoju snahu vyniknúť. Spoločenská a sociálna závislosť ľudí na sebe vyvoláva len zvýšené napätie, hádky a rad nespravodlivostí, lebo nikomu nejde vo väčšine prípadov o skutočnosť, ale len o vlastné ja. Tak plynie väčšia časť života ľudí bez obsahu duchovných hodnôt, vo všedných zmenách a udalostiach, ktorým sa vraví osud.“
Áno, chýba tu pokorné hľadanie pripravené zbúrať múr svojich doterajších názorov a svojej pýchy. Ak sa človek tvrdošijne drží ,,svojich“ právd, bez odhodlania nájsť skutočnú Pravdu, skutočný a pravdivý obraz sveta, nikdy sa nedozvie aká je Pravda, ktorá dáva odpovede na všetky otázky ľudského bytia. Takáto Pravda, z ktorej pramení i možnosť utvoriť si pravdivý obraz o tomto svete, však musí a taktiež pochádza z východiska stvorenia.
Tu musíme začať naše hľadanie.
Som presvedčený, že ak v nás vytryskne túžba po Pravde, okamžite sa nás táto i dotkne a my to pocítime. Len to pokojne skúste a nebojte sa pritom použiť svoje srdce. Ak vo vás povstane skutočná túžba, otvoria sa vám nové svety.
Každý bez rozdielu, ak len trochu logicky uvažuje, musí priznať, že v celom vesmíre sú určité zákonitosti, či už v prírode, vesmíre, alebo v živote človeka a tieto zákonitosti majú svoj pôvod niekde vyššie. Pôvodom všetkého jestvujúceho je, a to si musíme priznať, ohromná inteligencia a nesmierna sila, ktorá dokázala stvoriť všetko to nádherné, čo riadi v úžasnej harmónii a poriadku.. Niekto toto východisko všetkého nazýva prírodou, iný tvrdí že to všetko vzniklo postupom času, akosi samočinne, a.t.ď.
Ja si dovolím pôvodcu všetkého života nazvať Bohom a Pravdou /v obsahu a forme/ si dovolím pomenovať to, čo vzniklo z Jeho vôle.
Ak si chceme vytvoriť správny obraz tohto sveta, musíme sa teda opierať o jestvujúce skutočnosti, ktoré sa nám jasne, zreteľne a logicky ukazujú v prírodných zákonoch, ktoré majú /musia mať/ svoj pôvod a východisko a ktoré nám vôbec dovolili vzniknúť.
Mnohí ľudia tvrdia „čo nevidím tomu neverím“ alebo, ,,keď uvidím Boha potom uverím“. Takéto a mnohé iné argumenty používajú na ospravedlnenie svojej lenivosti, pretože tým slepo prehliadajú reč stvorenia, ktorou k nám živo prehovára Boh. A pritom sa nám stačí len smelo rozhliadnuť, vzhliadnuť ku hviezdam, na krásu života a neustále pracujúce zákonitosti stvorenia a otvárajú sa nám svety, ktoré sme vo svojej slepote prehliadali. Pokorné úsilie o poznanie skutočnej Pravdy nám dá krídla a náš obraz sveta začne nadobúdať formu, ktorá bude žiariť všetkými farbami ako trblietajúci sa obraz neustále sa meniaci vo svojej kráse, pretože živé hľadanie nepozná strnulé formy, ale len neustále sa meniace skutočnosti odvíjajúce sa od nášho vnútorného, duchovného poznania.
Staňte sa v sebe slobodnými, oprostenými od ľudských dogiem a potom bude mať váš obraz sveta v sebe slobodu, pretože bude pochádzať z nespútaného slobodného uvažovania a bude sa dotýkať pravej podstaty, teda Pravdy samotnej.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Ned, 28. Sep 2008, 08:35 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 14:35
Príspevky: 168
RE: ariel...

Veľmi krásna úvaha. Iba by som doplnil, že pri akomkoľvek posudzovaní je možné jediné - pohľad zhora, ktorý jediný ukazuje, čo je na ktorom konaní správne a čo nie. Je to ako pri vlaku v stanici - ak stoja dva pri sebe a jeden sa pohne, tak ani v jednom vlaku nedokážete rozoznať, ktorý sa vlastne hýbe - či ten váš alebo ten druhý a jedine pohľad zvonku - z nástupišťa - dokáže odhaliť, čo je pravda.

A tak je to aj pri každom rozhovore - jedine opieraním sa o zdroj Pravdy môžeme posudzovať, koho názor je správny a koho nie. Pravdaže, aj vlastné prežitie má veľkú cenu, pretože jedine v prežití je poznanie. Ale toto prežitie musí byť vnútorné - citové a nie iba vonkajšie - rozumové. Ak niekto prežije napríklad lásku, tak vie, že je a môže o nej hovoriť. Nemôže iných presvedčiť, že jestvuje, pokiaľ ju neprežijú aj oni.

To, čo je podstatou mnohých sporov v debatách, teda dokazovanie svojho postoja je naozaj mnohokrát iba presviedčanie seba samého, že ja mám pravdu, pretože v skutočnosti neverím, že ju mám. Takéto presviedčanie je potom iba dokazovanie vlastného rozumového pohľadu, ktorý nepramení z citového prežitia. Kto však má poznanie zo skutočného prežitia, ktoré je v súlade s Pravdou, ten sa nebude zbytočne hádať, iba poukáže na to, aké to je. Či to prijmú aj iní, to je už druhá vec - on môže iba poukázať, prečo si myslí, že toto poznanie je skutočné.

Samozrejme, musí sa zastať Pravdy (a to aj ostro, ak to inak nie je možné), inak nie je hodný daru, ktorý sa mu dostal tým, že ju smel spoznať. A to je kameň úrazu, pretože sa dnes nerozoznáva, kedy sa niekto zastáva Pravdy oproti tomu, kedy iba presadzuje svoje vlastné názory na úkor tejto Pravdy.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Ned, 28. Sep 2008, 11:05 
Offline

Registrovaný: Ned, 28. Sep 2008, 10:36
Príspevky: 17
reagujem na myslienky ariela.., krasne pravdive ale doplnim o vlastnu uvahu k tomuto vyjadreniu "Mnohí ľudia tvrdia „čo nevidím tomu neverím“ alebo, ,,keď uvidím Boha potom uverím“. Takéto a mnohé iné argumenty používajú na ospravedlnenie svojej lenivosti, pretože tým slepo prehliadajú reč stvorenia, ktorou k nám živo prehovára Boh. A pritom sa nám stačí len smelo rozhliadnuť, vzhliadnuť ku hviezdam, na krásu života a neustále pracujúce zákonitosti stvorenia a otvárajú sa nám svety, ktoré sme vo svojej slepote prehliadali".
Nemyslim si, ze ludia by mali nasilu chciet uverit suvislostiam ktore su im cudzie len su im podsuvane od "duchovnejsich ludi" /alebo ludi, ktori sa za takych povazuju/. Dokonca ludia, co su tzv. "neveriaci" su v mnohom vyrazne duchovnejsi ako ludia, ktori sa velmi snazia o duchovne napredovanie a snazia sa preskocit prirodzene etapy svojho vyvoja. Cize myslienka ludi: "ked uvidim Boha uverim, bola spravna", alebo "co nevidim tomu neverim" je podla mojho nazoru spravna. Preco by tito ludia mali verit veciam ktore su im cudzie? Lebo to niekto druhy to povedal? Ked to nevidia a dusa, ich vnutro ich tou cestou nevedie, ze by prirodzene tomu uverili, je to spravne ze to tak pre nich ten cas je. Keby som vyhlasila, ze jeden konkretny oddrhnuty melon je inkarnovany tibetsky lama, uverili by ste tomu? nie.., nechapali by ste tej absurdite ktoru by som tvrdila mozno niektori by slepo uverili/ a takisto to pride absurdne pre inych a nehodno ich odsudzovat, mozno ich skutky su cistejsie ako tie nase. Som pred nedavnom pozorovala ludi a kladla som im otazky /v podstate nevedomky, ze si neuvedomovali moj druhy rozmer otazok/ a zistila som, ze ludia, ktori su akoze "slepi" alebo sa vyhlasuju za neveriacich, maju v sebe viac skutocnej viery a spravnejsieho pohladu na svet a vyssie poslanie - hoci si to sami neuvedomuju a my NIEKTORI ostatni, ktori sa zamyslame nad vyssim zmyslom sa zmietame niekde v ucebnicovych teoriach, natlacenych duchovnych vedomostiach, nerespektujeme kazdeho iny stupen duchovnej zrelosti alebo sme v skutku malo ludski.
Podla mna je spravne ked kazdy pocuva svoje vnutro a ide podla neho a ked ho nepocuje..tak hlada alebo ide cestou ktora je mu najprijemnejsia, najprirodzenejsia alebo najprijatelnejsia.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “/ZUZU/
PoslaťNapísal: Ned, 28. Sep 2008, 15:32 
Offline

Registrovaný: Sob, 27. Sep 2008, 21:49
Príspevky: 5
Pre /zuzu/ a iných s podobným podhľadom od ariela...

Na vašu reakciu dávam do pozornosti časť vetičky... pretože tým slepo prehliadajú reč stvorenia, ktorou k nám živo prehovára Boh.
Tu je odpovedané na vašu reakciu, pretože od človeka sa nevyžaduje slepá viera, ale presvedčenie a to vo všetkom čo sa ho dotýka. Tomu však musí predchádzať prísne skúmanie a nie slepá viera, avšak nie ani ľahostajné očakávanie, že bez vlastného úsilia a hľadania pocítime Božiu prítomnosť.
Kto hľadá nájde...to je zasľúbenie, ktoré nám dal ON...a preto je skalopevne vryté do stvorenia a nedá sa obísť.
Ak by ste mi tvrdila ako to vy nazývate - absurditu, že odtrhnutý melón je inkarnovaný tibetský láma samozrejme by som tomu neveril, pretože sa snažím hľadať súvislosti, ale ak sa ľuďom napríklad podsúvajú veci o tom, že sa nemusia báť smrti, pretože po smrti pôjdu do raja a bude im tam dobre, čím ich zbavujú vlastnej zodpovednosti za svoje konanie, tu už to nie je pre mnohých také jednoznačné ako na príklade s melónom a sú povinný tieto skutočnosti, ktoré sa im predkladajú vo forme hotových názorov prísne skúmať.
Súhlasím s vami v myšlienke : ,, Nemyslím si, že ľudia by mali nasilu chcieť uveriť súvislostiam ktoré sú im cudzie len sú im podsúvané od "duchovnejších ľudí" /alebo ľudí, ktorí sa za takých považujú/.
To by bola slepá viera, ktorá vedie tak mnohých na zcestie a preto je potrebné aby v tomto každý vyvinul svoj vlastný pohyb a využil tak svoje schopnosti skúmania, ktoré sú z jeho podstaty dané každému človeku.
Ešte by som rád reagoval na Váš odkaz : ,, NIEKTORI ostatní, ktorí sa zamýšľame nad vyšším zmyslom sa zmietame niekde v učebnicových teóriách, natlačených duchovných vedomostiach, nerešpektujeme každého iný stupeň duchovnej zrelosti alebo sme v skutku malo ľudskí.
Nemyslím si, že je málo ľudské, ak niekto poukáže na duchovnú prázdnotu, ktorá vedie svet dneška tvrdo svojimi cestami, ktoré nám jasne ukazujú kam smeruje vývojové dianie ľudstva a akou cestou sa uberá...v tomto smere nie je zhovievavosť namieste. V tom, že sa zmietame niekde v učebnicových teóriách s vami môžem nie veľmi súhlasiť a odpoviem Vám reakciou /jula/, ktorá to krásne vystihuje a mimochodom veľmi obohatila moju úvahu a veľmi pekne ju doplnila. :idea: /julo/ Pravdaže, aj vlastné prežitie má veľkú cenu, pretože jedine v prežití je poznanie. Ale toto prežitie musí byť vnútorné - citové a nie iba vonkajšie - rozumové. Ak niekto prežije napríklad lásku, tak vie, že je a môže o nej hovoriť. Nemôže iných presvedčiť, že jestvuje, pokiaľ ju neprežijú aj oni. Pekne napísané ...toto je tá pravá cesta ...prežitie.
To čo človek prežil v sebe a správne pochopil sa mu stane míľnikom na jeho ceste.
Myslím že Julov komentár sám odpovedal na vašu otázku a ešte si dovolím na záver pridať kúsoček z Julovej reakcie/snáď môžem/, keď ju mám tak po ruke a císe... Iba by som doplnil, že pri akomkoľvek posudzovaní je možné jediné - pohľad zhora, ktorý jediný ukazuje, čo je na ktorom konaní správne a čo nie. Veľa šťastia...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Ned, 28. Sep 2008, 18:15 
Offline

Registrovaný: Ned, 28. Sep 2008, 10:36
Príspevky: 17
mily ariel pisete prilis zlozito, a preto som mozno prehliadla to co som podtrhla, Vy to tam vlastne i tak mate /i ked skryto/. Prilis tazka kombinacia slov vo Vasej komunikacii na bezne pochopenie.... no a tie ucebnicove teorie, myslim, ze tu ide len o nejake nase chytanie za slovicka, ani to nebolo tak velmi strikne myslene, ucebnicove teorie su fajn samozrejme, ked si clovek zachova vlastny usudok a zhodnotenie veci a neprijima vsetko bezvyhradne, pokial to uplne s vnutrom cloveka nesuladi :o)) tak to bolo u mna myslene, ale som myslela, ze ked podtrhnem slovo NIEKTORI tak sa to tak i pochopi :o) ale ved to je vlastne vsetko jedno, vidim, ze ludia mozu vnimat podstatu veci podobne alebo rovnako a pritom hovorit roznymi jazykmi. Avsak dakujem za Vas nazor, bol zaujimavy


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Pon, 29. Sep 2008, 18:06 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 14:35
Príspevky: 168
zuzu píše:
Dokonca ludia, co su tzv. "neveriaci" su v mnohom vyrazne duchovnejsi ako ludia, ktori sa velmi snazia o duchovne napredovanie a snazia sa preskocit prirodzene etapy svojho vyvoja. Cize myslienka ludi: "ked uvidim Boha uverim, bola spravna", alebo "co nevidim tomu neverim" je podla mojho nazoru spravna. Preco by tito ludia mali verit veciam ktore su im cudzie?

S týmto musím súhlasiť, pokiaľ pod pojmom "uvidím" budeme rozumieť aj pojem "presvedčím sa" a podobne. Pretože to, čo je tu vôkol nás je vo väčšine iba slepá viera, ktorá však nikam nevedie. Na druhej strane však správne poznamenal ariel, že je našou povinnosťou skúmať a hľadať. Preto, pokiaľ títo ľudia hľadajú, vtedy sa snažia "uvidieť" a sú na lepšej ceste ako tí, ktorí vyhlasujú že už našli, pričom sa však snažia nič nevidieť.
P.S. Aj ja som prešiel podobnou cestou vývoja - neveril som, kým som neuvidel :idea:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Uto, 30. Sep 2008, 23:50 
Offline

Registrovaný: Ned, 28. Sep 2008, 10:36
Príspevky: 17
ano, suhlasim: reagujem na jula: slovo uvidim bolo obrazne, clovek nemusi uvidiet aby uveril prirodzenou cestou, moze to byt vnuknutie, presvedcenie :) paci sa mi to Vase prevzatie myslienok i od ariela a pekne pospajanie :daisy-white:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Pon, 26. Okt 2009, 21:11 
Offline

Registrovaný: Pon, 25. Máj 2009, 00:10
Príspevky: 17
Bydlisko: Beňadiková
Obraz sveta:v predchádzajúcich článkoch je veľa pravdy aj veľa zvratov,ale v globále sa mi to páči.Myslím,že treba sa najprv zamyslieť nad tým čo je to svet.Zoberme si len dva pohľady,ktoré sú priblížené v predchádzajúcich príspevkoch.Pohľad hľadajúceho pravdu a spozorovaný pohľad neveriacich alebo tých čo nevideli tak tomu neveria.Je tam správne spomenuté,že vlastne neveriaci niekedy svojim prístupom sa vyrovnajú hľadajúcim pravdu.SVET,čo hovorí písmo Biblie alebo Ježiš Kristus náš Boh na svet.?Nič dobré,v krátkosti napíšem svet je zlý a kto to podceňuje toho svet pohltí.Tak aký môže byť OBRAZ SVETA?Alebo odpovede na otázky v príspevkoch z pohľadu ľudí zo sveta,síce hľadajúcich pravdu ale ich pohľad na Pravdu je stále zo sveta.Podobné opísané príklady máme aj mi-teda ja.V minulosti som mal ťažký úraz na motocikli.Prišiel som o pravú dolnú končaťinu.V nemocnici som mal veľa návštev,hovorili my veľa dobrého,povzbudzovali ma,nebolo to ľahké pre 17 ročného mladíka.Najviac ma bolelo ale to keď nám niekto začal,že on to chápe ako my je.Nepovedal som nič,len som si pomyslel,že až vtedy by ma mohol chápať,keď aj on by bol bez nohy.Je to ako z láskou-ten kto ju prežil môže o nej rozprávať,alebo robyť o nej prednášky.Láska-široký pojem,naša reč obsahuje málo slov na toto vyjadrenie,alebo ináč povedané slov je dosť čo sa týka lásky,záleží len na uhle pohľadu alebo na tom kto je ten alebo ten čo sa pozerá zo svojho uhlu alebo poznania na lásku.Aby som to ukončil : obraz sveta nemôže byť taký aby sa páčil Bohu,lebo je to nemožné.S pozdravom Ján Machabejský.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Str, 28. Okt 2009, 08:59 
Offline

Registrovaný: Ned, 28. Sep 2008, 10:36
Príspevky: 17
Vies Jan, je to velmi tazka situacia v ktorej si a obdivujem vsetkych, ktory sa s nou dokazu popasovat a najst a hladat i napriek tomu pekne stranky zivota.
Nie je to prijemne, ked niekto dava podporu a sam nie je v tej kozi, skutocne to nemoze tak chapat. Ale zase ti ludia mozno pouziju neobratne slova, zbytocny pozitivizmus ze "bude lepsie" alebo akoze chapajuce slova, ale len preto, ze nevedia nic ine lepsie povedat. Je to lepsie ako by mali povedat nieco negativne. A ver ze Ta chapali a sucitili, len sa snazili povedat tie najlepsie veci, hoci to bolo take neobratne a netrafili sa do toho co by si naozaj potreboval pocut.
Co sa tyka Boha. Trosku s Tebou suhlasim, ked sa niekomu stane nieco take sokovo negativne-hlavne po zdravotnej stranke, tiez mam vlastne skusenosti, clovek zmeni uplny nazor na svet, na vnimanie, hlavne ten prvy cas co sa mu to stane a i Boha neberie moc pozitivne, rozmysla, je tu, nie je tu, je nespravodlivy a hlavne nedokaze pochopit preco....
Momentalne sa i ja nachadzam v tejto faze plnej otaznikov, citam kopu knih duchovnych, kazda ma iny nazor na veci, v kazdej je kopa hluposti a kopa mudrych veci, clovek musi len selektovat to co mu vnutro hovori ze to prijima, ale viem,ze odpoved najdem casom v sebe. Len v sebe, lebo tu ziadne vnucovanee teorie neplatia ani nazory. Clovek to musi sam zacitit a uznat ako vlastnu pravdu.
Takze moja rada, studuj, rob co Ta bavi a raz pochopime


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: „ OBRAZ SVETA “
PoslaťNapísal: Str, 28. Okt 2009, 11:46 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 21. Dec 2007, 13:13
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice
Pacia sa mi slova: Orbis Pictus. :-D

Jan Machabejský píše:
Aby som to ukončil : obraz sveta nemôže byť taký aby sa páčil Bohu,lebo je to nemožné.S pozdravom Ján Machabejský.


Odkial viete, co sa Bohu paci a co nie?

zuzu píše:
Co sa tyka Boha. Trosku s Tebou suhlasim, ked sa niekomu stane nieco take sokovo negativne-hlavne po zdravotnej stranke, tiez mam vlastne skusenosti, clovek zmeni uplny nazor na svet, na vnimanie, hlavne ten prvy cas co sa mu to stane a i Boha neberie moc pozitivne, rozmysla, je tu, nie je tu, je nespravodlivy a hlavne nedokaze pochopit preco....
Momentalne sa i ja nachadzam v tejto faze plnej otaznikov, citam kopu knih duchovnych, kazda ma iny nazor na veci, v kazdej je kopa hluposti a kopa mudrych veci, clovek musi len selektovat to co mu vnutro hovori ze to prijima, ale viem,ze odpoved najdem casom v sebe. Len v sebe, lebo tu ziadne vnucovanee teorie neplatia ani nazory. Clovek to musi sam zacitit a uznat ako vlastnu pravdu.


Ked sa niekomu stane nieco negativne je samozrejme, ze sa dany clovek hneva na cely svet a vacsinou (cest vynimkam) hlada vinnika, na ktoreho by mohol zvalit celu vinu. Len neviem, preco sa do toho taha Boh, ked vacsinou ma pramalo spolocneho s tym negativnym, co sa udialo s clovekom. Viem z vlastnej skusenosti, ze je mimoriadne tazke v takej situacii vobec sa len snazit o objektivnejsie videnie pravej podstaty a zdroja danej negativnej udalosti. Vo vsetkych pripadoch je (nie predovsetkym pojem vina) zdroj udalosti priamo zakoreneny v danom cloveku, ktoremu sa to deje, bez ohladu na velkost negativnej udalosti. Ako sa hovori, nase okolie je len obrazom nasho vnutra a tam spada vsetko, co sa s nami deje. Ja som tiez zazil vo svojom zivote viacero negativnych udalosti, aj ked musim poznamenat, ze neboli az takeho razu a vysledku ako u Jana, ale niektore boli aj zivotu nebezpecne - ako napriklad uraz elektrickym prudom, osobna zrazka s autobusom ( ;-) ), pad tazkeho predmetu na hlavu, atd. Taketo negativne udalosti su nielen vysledkom karmickej zataze, ale dost casto su len upozornenim na aktualny vnutorny stav cloveka, ako aj upozornenim, ze to uz takto nemoze ist dalej. Nie vsetko je karmicke. Pred nasim narodenim sme si zvolili mnohe varovania, upozornenia v tomto zivote, aby sme privelmi nezisli z cesty... Je dolezite este vediet, ze ak tieto udalosti nemaju karmicke pozadie, tak su vzdy sprevadzane skorsimi "lahsimi" upozorniami, ktore si vo vacsine pripadov clovek ani nevsimne. Az potom prichadzaju tie vacsie, horsie... Ani to nie je vina Boha alebo niekoho ineho, ale je to vysledkom nasho vnutorneho stavu a nasej nevsimavosti k zivotu. Lebo keby bol clovek otvorenejsie a bdelejsi, pozornejsi k vonkajsim znameniam vo svojom zivote, tak by sa mnohym tazsim udalostiam dalo predist...

Ale samozrejme, aj tymto sa ucime... A v mnohych pripadoch su negativne udalosti moznostou noveho rastu, moznostou patricnej zmeny mysle, vnutorneho stavu a smerovania... Aspon u mna to viackrat tak bolo, inak by som tu uz nebol... :book:


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.